Kale.World
Maximize your nutrients, minize your calories

Eating Healthy Is Four Times Cheaper Than Mcdonalds

It's often said that the source of our health problems is that junk food is so much cheaper than healthy food. Although junk food is heavily subsidized by government agriculture programs, it doesn't mean you can't eat healthy.

The key is to find healthy foods and normalize costs on a per calorie basis. Here are some of the most cost effective ones. Of course, you'd never eat 2000 calories of any one of these but having some basis of comparison allows you to know, that if all the foods you chose cost less than 5$ per 2000 calories, you'd be able to eat for less than 5$ per day.

These prices come mostly from Sprouts in California, so you would be able to beat these prices if you live in a more cost effective state.

Food c./ gram cost per lb cost per 2000 Lbs
Rolled Oats 3.89 $0.70 $0.79 1.13
Bananas 0.89 $0.55 $2.73 4.96
Potatoes 0.77 $1.10 $6.31 5.73
Onions 0.4 $0.60 $6.62 11.04
Beans 3.33 $1.90 $2.52 1.33
Rice 3.6 $0.50 $0.61 1.23
Cabbage 0.25 $0.50 $8.83 17.66
Carrots 0.35 $0.60 $7.57 12.61
Avacados 1.6 $2.50 $6.90 2.76
Barley 3.34 $1.50 $1.98 1.32
Whole wheat flour 3.4 $1.00 $1.30 1.30
flaxseeds 5.34 $1.50 $1.24 0.83

Keep in mind, the vegetables are extremely low in calories as shown in the calories per gram column, so you probably would be eating far less than the 2000 calorie equivalent for them.

This means, things like carrots, cabbage and onions are going to be a lot cheaper than illustrated above.

What about protein? you say. It's not commonly known but vegetables, whole wheat, oatmeal and beans are extremely high in protein. Even fruit have a moderate amount of protein in them. Check out our nutrient based recipe/food finder and rank the foods by protein. You'll see the vast majority healthy foods have more then enough protein in them. There's a ton of protein in all of the above.

You can make a lot of stuff from the above ingredients: soups, oatmeals, rice bowls topped with veggies, mashed potatoes, barley soup. Or, do what I do: freeze the bananas and use them to make smoothies with other fruits thrown in. Or use whole wheat, add a single egg, some soymilk and flaxseeds to make a delicious crepe!

The above list is by no means complete. There are other cost effective foods you can find that are healthy.

And, you don't need to stick to this list strictly. You can use these ingredients as a base and add other more expensive ingredients in smaller quantities.

With the above, you can average less than 5$ per day which is 4 times cheaper than eating McDonalds 3 times a day (3 * 7$ per meal).

COMPARE FOODS

vs
Get the Latest Nutritional Density updates
Please enter your email address below

ABOUT THIS SITE

Kale.World is all about nutritional density – all our findings are normalized on a per calorie basis, making it easier to compare various foods.

COMPARE FOODS

vs

RECENT POSTS